8 Ekim 2011 Cumartesi

Kiremitte Levrek

Merhaba,
Bugün anılardan yola çıkıyoruz...
Oğluş ilkokul 2 ya da  3 sınıfta iken sınıf toplantısı var.. Öğretmenimiz de muhteşem bir insan..Ortak yanımız her ikimizin de 1 erkek çocuğu olması.. Beni hep yönlendirmiştir.. Oğlumun ve benim öğretmenimdir yani  :))) Sınıf toplantısında öğretmenimiz arkadaşlar hepinizin aile sırlarını öğrendim dedi..Gülerek bu hafta konularının aile içindeki görevler olduğunu baba ve annenin ailede görevlerinin ne olduğunu konuştuklarını anlattı... Hal böyle olunca tabii çocuk saflığı ile bütün çocuklar evlerde neler oluyorsa anlatmışlar... Herkesden anekdotlar anlatan öğretmenimiz sıra bana geldiğinde bombayı patlattı... Ali bey yemek yapmazmış dedi..Ben de gülerek evet pek beceremez dedim.. Ama dedi çok güzel balık yaparmış dedi.. O yüzden de haftada 2 gün balık yaptırıyor annem öğretmenim diyerek şikayet etmiş....Muhteşem oğluşum :)))

Evet balık bizim evde hep sık yapılan bir yemek olmuştur.. Severiz..


Tam balık mevsiminde iken balık tarifi ile devam edelim istedim...Kiremitte levreğimiz var bugün..Balık fırında ızgara yapılıyor ise patates ve soğan çok yakışıyor.. Evde minik soğanlardan vardı değerlendirip kiremite yerleştirdim..Tüm pişen patatesler de çok leziz oluyor...Kiremitin tabanını çok az yağladım..Yıkayıp suyunu süzdüğüm balıkları kiremite yerleştirmeden  önü ,arkasını ve içlerini tuzladım.Tuzlanan balıkların yine önü arkasını ve içlerini zeytinyağ ile yağladım..Bir dilim limon kesip balık içlerine yerleştirdim.Tüm soyulan patatesleri ve minik soğanları da kiremite yerleştirip önceden ısıtılan fırına sürdüm.. Yaklaşık 45 dk. 180 C fırında pişiyor...Yanına roka ya da yeşil salata ile servis yapılır... Bu resimde olan çiğ köftemizin tarifini yapan abimizden alıp yayınlamak da sözümüz olsun...


Afiyet olsun...

2 yorum:

sefika dedi ki...

canım ellerine sağlık. çok güzel görünüyor.afiyet olsun. çiğköfteden biraz ben de alabilir miyim. hmmmmm canım istedi şimdi:))

Neslihan dedi ki...

Canım Şefikam.. Keşke yakın olsak da sana sık sık ikram edebilsem...Neyse bizim bu taraflara yolun düşerse sözüm olsun.... Öpüyorum seni.